NAPRAWA KOMPUTERÓW KRAKÓW to nasza pasja. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w serwisie sprzętu komputerowego.

Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza.

Kiedy trzeba oddać komputer / laptop do czyszczenia i konserwacji?

Tym, co powinno zwrócić naszą uwagę, jest głośniejsza praca komputera (wiatraczek pracuje przez cały czas i jest dobrze słyszalny) oraz mocne nagrzewanie się obudowy. To pierwsze sygnały wskazujące na nieprawidłowo funkcjonujący układ chłodzenia. Do nich często dochodzą problemy z korzystaniem z komputera – częste resety, zawieszanie się w trakcie pracy, skrócenie czasu pracy baterii oraz błędy zapisu danych na dysku lub innych nośnikach. Jeżeli którakolwiek z tych sytuacji przydarzyła się naszemu laptopowi w przeciągu ostatnich miesięcy, to znak, że należy go oddać do konserwacji i czyszczenia.

Przez cały okres użytkowania do wnętrza laptopa dostają się drobne pyłki, kurz i zabrudzenia (np. okruszki), które gromadzą się we wnętrzu zakłócając obieg powietrza i powodując problemy z komputerem. Czyszczenie laptopa obejmuje zazwyczaj rozkręcenie obudowy, usunięcie brudu z układu chłodzenia (oczyszczenie wentylatora płyty głównej, procesora i ew. karty graficznej) oraz wyczyszczenie poszczególnych komponentów i klawiatury (zgromadzone w niej zanieczyszczenia mogą wpływać na płynność pracy klawiszy). W serwisie wymieniona zostaje również pasta termoprzewodząca z procesora (zużywa się ona w miarę upływu czasu, a jej odpowiednia ilość wpływa na dobre chłodzenie procesora) oraz – jeżeli będzie to konieczne – taśmy. Wyczyszczony laptop będzie pracował stabilniej i ciszej, zapewniając wszystkim podzespołom optymalną temperaturę do działania.

 

Co obniża szybkość działania systemu?

Na spowolnienie działania komputera ma wpływ kilka czynników. Poniżej te najczęściej spotykane:

  • Zapchany dysk twardy – często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile miejsca na dysku zajmują niepotrzebne pliki. Samo ich usunięcie znacznie poprawi sprawność komputera. Pamiętajmy jednak o całkowitym ich usunięciu – także z kosza. Nie zaszkodzi także przeprowadzenie defragmentacji dysku. Warto archiwizować dane na nośnikach zewnętrznych, takich jak pendrivy albo dyski zewnętrzne. W ten sposób szybko zwolnimy miejsce na dysku i usprawnimy działanie systemu.

 

  • Zbyt wiele programów działających w tle – z pewnością zdziwi nas ilość niepotrzebnie działających aplikacji. Wiele z nich instaluje się automatycznie z takimi urządzeniami jak np. drukarka. Jeśli nie jesteś przekonany co do tego, które aplikacje są zwyczajnie zbędne – oddaj komputer w ręce naszego serwisu.

 

  • Niepoprawne ustawienia wydajności – niekiedy dokonanie kilku zmian w ustawieniach wydajności systemu pomaga nam przyspieszyć komputer. Nie ma tutaj złotej rady, należy wypróbować różne opcje i sprawdzić, czy widać różnicę.

 

  • Niepoprawne użytkowanie – stawianie laptopa na miękkim podłożu takim jak obrus, kołdra czy koc, powoduje zatkanie wylotu wentylacyjnego, a tym samym przegrzewanie się sprzętu. W skrajnych przypadkach może dojść do spalenia urządzenia, dlatego warto zainwestować w odpowiednią podkładkę.

 

  • Inne, ciężkie do wykrycia przyczyny – jeśli dokonałeś w swoim sprzęcie stosownych zmian, a mimo wszystko nie działa on tak szybko jak powinien, skontaktuj się z nami – nasz serwis laptopów należy do najlepszych w mieście.

 

Problemy z aktualizacjami Windows

Do najczęściej spotykanych problemów związanych z update’m systemu należy niewłaściwe zainstalowanie „łatek” (wynikające np. z błędów programu lub konfiguracji komputera) lub przerwanie aktualizacji w trakcie instalacji. Ta druga sytuacja często wynika z niecierpliwości użytkowników – nie zawsze czekają oni do końca procesu (który może trwać nawet kilka godzin, gdy instalowane jest kilkadziesiąt „łatek” na raz) i przerywają go (np. przez odłączenie komputera od źródła zasilania lub zamknięcie klapy laptopa). Powoduje to błędy, nie pozwalające na ponowne uruchomienie systemu.

Niekiedy problemem jest także konfiguracja sprzętu – zainstalowana aktualizacja nie współpracuje z działającymi na komputerze programami generując błędy lub uniemożliwiając korzystanie z niektórych aplikacji. Problem błędów przy aktualizacji nie jest przypisany jedynie Windowsowi, ale dotyczy również innych programów.